Skip to content
Home » Transport Drogowy » Przepisy Drogowe » Kto ma pierwszeństwo gdy nie ma znaków?

Kto ma pierwszeństwo gdy nie ma znaków?

Kto ma pierwszeństwo?

Gdy na drodze brakuje znaków, kierowcy często zastanawiają się, kto ma pierwszeństwo. Czy w takiej sytuacji każdy może jechać sobie swoją drogą, czy istnieją jakieś określone reguły? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ale istnieją pewne wskazówki, które mogą pomóc w rozwiązywaniu takich sytuacji.

Kierowca z prawej strony

Kierowca, który znajduje się po prawej stronie, ma pierwszeństwo przed kierowcą jadącym z lewej strony. Jest to zasada, która obowiązuje na skrzyżowaniach i w innych miejscach, gdzie kierowcy z różnych kierunków spotykają się na drodze. Oczywiście, jeśli kierowca jadący po prawej stronie chce skręcić w lewo, to musi ustąpić pierwszeństwa kierowcy jadącemu z przeciwka.

Pasażerowie

W pewnych sytuacjach pierwszeństwo na drodze mają piesi lub rowerzyści. Szczególnie dotyczy to chodników i przejść dla pieszych. Kierowcy powinni być szczególnie ostrożni w takich miejscach i ustępować pierwszeństwa pieszym i rowerzystom.

Bez znaków

Co jednak w przypadku, gdy na drodze nie ma znaków regulujących ruch? W takiej sytuacji kierowcy powinni działać zgodnie z zasadami ostrożności i kierować się zasadami logicznymi. Kierowca, który zbliża się do skrzyżowania, powinien zwolnić i sprawdzić, czy nie nadjeżdża z innej strony pojazd. Jeśli na skrzyżowaniu są trzy lub więcej drogi, kierowca powinien ustąpić pierwszeństwa kierowcy, który znajduje się na jego prawej stronie.

Ustąpienie pierwszeństwa

Jeśli kierowca nie ma pewności, kto ma pierwszeństwo, powinien zawsze zastosować zasadę ostrożności i ustąpić pierwszeństwa. Lepsze jest czekanie kilka sekund, niż spowodowanie wypadku. Kierowca, który uważa, że ma pierwszeństwo, powinien jednak upewnić się, że na pewno ma rację, zanim przejedzie przez skrzyżowanie.

Ostrzeżenie innym użytkownikom drogi

W przypadku, gdy kierowca chce skręcić w lewo, powinien wykonać manewr tylko wtedy, gdy na pewno nie spowoduje to zagrożenia dla innych użytkowników drogi. Powinien także poinformować o swoim zamiarze poprzez włączenie kierunkowskazu i sygnalizację dźwiękową, jeśli to konieczne.

Prawo jazdy

Kierowcy powinni dokładnie znać przepisy ruchu drogowego i wiedzieć, kto ma pierwszeństwo w różnych sytuacjach. W końcu, posiadanie prawa jazdy oznacza, że kierowcy zobowiązali się do przestrzegania tych przepisów i kierowania się nimi na drodze.

Podsumowanie

W przypadku braku znaków regulujących ruch, kierowcy powinni działać zgodnie z zasadami ostrożności i kierować się logiką. Kierowca jadący po prawej stronie ma pierwszeństwo przed kierowcą z lewej strony. W przypadku, gdy kierowca nie jest pewien, kto ma pierwszeństwo, powinien upewnić się, że bezpiecznie przejedzie przez skrzyżowanie. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo na drodze, więc lepiej przejść się pieszo lub poczekać na swój ruch, niż zaryzykować wypadkiem.

0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Zakomentuj!x