Skip to content
Home » Pojazdy Drogowe » Samochody Ciężarowe » Jakie pojazdy są zwolnione z akcyzy?

Jakie pojazdy są zwolnione z akcyzy?

Co to jest akcyza?

Akcyza to podatek nakładany na towary, które w jakikolwiek sposób oddziałują na zdrowie lub środowisko. Do towarów objętych akcyzą należą również pojazdy. Oznacza to, że każdy, kto chce kupić nowy samochód, musi liczyć się z tym, że jego cena będzie wyższa o kwotę podatku.

Czy każdy samochód podlega akcyzie?

Nie każdy samochód podlega obowiązkowi opłacenia akcyzy. Istnieją kategorie pojazdów, które są zwolnione z tego podatku. Które to są?

Pierwsze auto

Jeśli Twój pierwszy samochód będzie miała pojemność silnika nieprzekraczającą 900 cm3, to nie będziesz musiał płacić akcyzy. Jednakże, aby skorzystać z tego zwolnienia, musisz spełnić jeszcze jeden warunek – musisz mieć ukończone 18 lat.

Samochody hybrydowe

Jest jeszcze jedna kategoria pojazdów, która jest zwolniona z akcyzy. Są to samochody hybrydowe. Takie pojazdy łączą w sobie napęd spalinowy i elektryczny. Dzięki temu zużywają mniej paliwa, a tym samym emitują mniej szkodliwych substancji.

Autobusy, trolejbusy i tramwaje

Jeśli zastanawiasz się, czy autobusy, trolejbusy i tramwaje są objęte akcyzą, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Te pojazdy są zwolnione z tego podatku. Jest to związane z faktem, że są to środki transportu publicznego, które służą do przewożenia dużej liczby osób.

Samochody dostawcze

Samochody dostawcze również są zwolnione z akcyzy, ale tylko w przypadku, gdy będą służyły do prowadzenia działalności gospodarczej. Taki pojazd może być użytkowany tylko przez przedsiębiorcę i musi być zarejestrowany na jego firmę.

Podsumowanie

Jak widać, akcyza nie obejmuje wszystkich kategorii pojazdów. Jeśli chcesz kupić samochód, który nie podlega temu podatkowi, zwróć uwagę na powyższe kategorie. Z pewnością uda Ci się znaleźć coś dla siebie.

0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Zakomentuj!x