Skip to content
Home » Transport Drogowy » Ile wynosi 1 C?

Ile wynosi 1 C?

Ile wynosi 1 stopień Celsjusza?

Często zdarza się, że w rozmowach o pogodzie padają słowa “jaka dziś jest temperatura?”. W odpowiedzi pada liczba stopni Celsjusza. Ale co tak naprawdę oznacza 1 stopień C?

Skala Celsjusza

Skala Celsjusza to jedna z dwóch najczęściej stosowanych skal pomiaru temperatury. Została stworzona w 1742 roku przez astronoma Andersa Celsjusa i opiera się na dwóch punktach odniesienia: temperaturze zamarzania wody (0°C) oraz temperaturze wrzenia wody (100°C) w normalnych warunkach ciśnienia atmosferycznego.

Jak wyliczyć stopnie C?

Aby obliczyć temperaturę w stopniach Celsjusza, należy od wartości temperatury w stopniach Fahrenheita odjąć 32 i pomnożyć przez 5/9. Można też skorzystać z prostego wzoru: C = (F – 32) * 5/9.

1 stopień C w innych skalach

1 stopień C to równowartość 1,8 stopnia Fahrenheita i około 274,15 stopni Kelvina. W skali Reaumura 1 stopień C to 0,8 stopnia.

Jakie są zastosowania skali Celsjusza?

Skala Celsjusza jest jedną z podstawowych skal pomiaru temperatury i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w meteorologii, chemii czy medycynie. Wiele urządzeń, takich jak termometry czy termostaty, wykorzystuje tę skalę.

Ciekawostka

W Polsce stosowanie skali Celsjusza zostało wprowadzone w 1950 roku. Wcześniej, od 1770 roku, obowiązywała tu inna skala, nazwana na cześć polskiego fizyka i meteorologa Daniela Gabriela Fahrenheita.

Jak zmierzyć temperaturę?

Do pomiaru temperatury w skali Celsjusza stosuje się termometry. Najprostsze z nich składają się z cienkiego szklanego węża, w którym znajduje się ciecz o niskim współczynniku rozszerzalności. Wraz ze wzrostem temperatury ciecz rozszerza się i wypełnia szklany wąż, co pozwala odczytać temperaturę.

Wniosek

1 stopień Celsjusza to podstawowa jednostka pomiaru temperatury w skali Celsjusza, która ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Łatwo można ją zmierzyć za pomocą termometru.

0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Zakomentuj!x