Skip to content
Home » Pojazdy Drogowe » Naczepy » Ile osi może mieć zestaw?

Ile osi może mieć zestaw?

Ile osi może mieć zestaw? – Podstawowe informacje

Jeśli zastanawiasz się, ile osi może mieć zestaw, to warto zacząć od podstaw. Zestaw, czyli pojazd składający się z ciągnika oraz przyczepy, może mieć różną liczbę osi w zależności od swojego rodzaju i zastosowania.

Zestawy z jedną osią

Najprostszym i najmniejszym zestawem jest ten, który posiada tylko jedną oś. Taki zestaw często nazywany jest “jednoosiowym” i stosowany jest głównie do przewozu małych ładunków, na krótkie dystanse. W przypadku ciągników rolniczych często można spotkać zestawy z jedną osią, używane na przykład do przewożenia przyczep rolniczych.

Zestawy z dwoma osiami

Najczęściej spotykanymi zestawami są te z dwiema osiami. W przypadku przyczep o pojemności do 3,5 tony, muszą one posiadać właśnie dwie osie. Zestawy dwuosiowe stosowane są zarówno w transporcie ciężarowym, jak i rolniczym. Są one bardziej stabilne od jednoosiowych, dzięki czemu nadają się do przewozu większych ładunków.

Zestawy z trzema osiami

Zestawy z trzema osiami są już stosowane w przypadku przewozów masywnych i ciężkich. Osiów może być wtedy trzy lub nawet cztery. Takie zestawy często spotyka się w przypadku przewozów materiałów budowlanych, maszyn rolniczych oraz innych ciężkich ładunków.

Zestawy z czterema osiami

Z kolei zestawy z czterema osiami to już ciężka artyleria, która jest stosowana do transportu najcięższych ładunków. W przypadku transportu nienormatywnego, takie zestawy są niezbędne ze względu na swoją wyjątkową stabilność.

Zestawy do przewozu kontenerów

Innym rodzajem zestawów są te przeznaczone do przewozu kontenerów. Zazwyczaj takie zestawy posiadają dwie lub trzy osie. Waga przewożonego ładunku może być różna – od kilku ton aż do kilkunastu ton.

Zestawy przegubowe

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się zestawy przegubowe. Takie zestawy składają się z kilku przyczep połączonych przegubami. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwiej manewrować większymi ładunkami i przewozić je na większe odległości.

Podsumowanie

Ile osi może mieć zestaw? Jak widać, odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj przewożonego ładunku oraz dystans, na którym ma zostać przetransportowany. Niemniej jednak możemy stwierdzić, że im więcej osi, tym większa stabilność i wydajność zestawu.

0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Zakomentuj!x