Skip to content
Home » Pojazdy Drogowe » Samochody Ciężarowe » Ile można się spóźnić z przeglądem?

Ile można się spóźnić z przeglądem?

Przegląd samochodu – co to takiego?

Przegląd samochodu to obowiązkowe badanie techniczne, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze i ochronę zdrowia kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego. W Polsce przegląd techniczny samochodu musi być wykonany co roku lub co 2 lata, zależnie od wieku i rodzaju pojazdu.

Czym grozi spóźnienie się z przeglądem?

Spóźnienie się z przeglądem samochodu jest przestępstwem i grozi za to mandat w wysokości do 200 zł. Co więcej, nieodbycie przeglądu w terminie może skutkować odebraniem dowodu rejestracyjnego, a nawet zatrzymaniem pojazdu przez policję. Ponadto, spóźnienie się z przeglądem zwiększa ryzyko wypadku drogowego, co może skutkować nie tylko stratami materialnymi, ale również poważnymi obrażeniami lub utratą życia.

Czy można przedłużyć termin przeglądu?

W przypadku gdy nie jesteśmy w stanie wykonania przeglądu samochodu w wyznaczonym terminie, możemy złożyć wniosek o przedłużenie terminu przeglądu w Urzędzie Komunikacji. Jednakże, przedłużenie takie jest możliwe tylko w szczególnych przypadkach, np. gdy pojazd znajduje się w naprawie w warsztacie i nie jest możliwe odbycie przeglądu w wyznaczonym terminie.

Czy opóźnienie w realizacji przeglądu będzie miało jakieś konsekwencje?

Zgodnie z planami rządu, od 2023 roku w Polsce ma zostać wprowadzony tzw. przegląd techniczny on-line, który będzie polegał na podłączeniu urządzenia diagnostycznego do komputera samochodu i odczytaniu danych z niego. Nieodbycie takiego przeglądu w wyznaczonym terminie będzie skutkować zakazem ruchu, a może nawet odebraniem prawa jazdy.

Jakie są korzyści z regularnego przeglądu samochodu?

Regularny przegląd samochodu ma wiele korzyści, m.in. zapobiega awariom i uszkodzeniom, co z kolei przekłada się na mniejsze koszty eksploatacji pojazdu oraz wydłuża jego żywotność. Przegląd samochodu to również gwarancja bezpieczeństwa na drodze, ponieważ umożliwia wychwycenie usterek, które mogłyby spowodować wypadek.

Kiedy najlepiej wykonać przegląd?

Najlepiej wykonywać przegląd samochodu w okresie pomiędzy sezonami, czyli na przełomie wiosny i lata lub jesieni i zimy. W tym czasie warsztaty nie są tak bardzo zatłoczone, a mechanicy mają więcej czasu na dokładne przebadanie pojazdu. Warto również pamiętać, że przed podróżą wakacyjną warto zawsze wykonać przegląd techniczny.

Co zrobić, żeby nie zapomnieć o przeglądzie?

Aby uniknąć spóźniania się z przeglądem samochodu, warto skorzystać z elektronicznego systemu powiadomień, który przypomni nam o zbliżającym się terminie przeglądu. Można również wpisać daty kolejnych przeglądów do kalendarza lub umówić się z warsztatem na stałe terminy przeglądów.

Podsumowanie

Nieodbycie przeglądu technicznego samochodu w wyznaczonym terminie grozi mandatem, odebraniem dowodu rejestracyjnego lub zatrzymaniem pojazdu przez policję. W przypadku wprowadzenia przeglądu on-line, nieodbycie go w terminie będzie skutkować zakazem ruchu lub odebraniem prawa jazdy. Regularny przegląd samochodu to gwarancja bezpieczeństwa na drodze oraz mniejszych kosztów eksploatacji pojazdu. Aby uniknąć spóźniania się z przeglądem, warto skorzystać z elektronicznych systemów powiadomień oraz umawiać się ze stałym warsztatem na przeglądy.

0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Zakomentuj!x