Skip to content
Home » Pojazdy Drogowe » Czy w Szwajcarii jest drogo?

Czy w Szwajcarii jest drogo?

Czy w Szwajcarii jest drogo?

Wstęp

Szwajcaria kojarzy nam się z pięknymi górami, czekoladkami i zegarkami. Niestety, jednak, jest to kraj, w którym cena za życie jest dosyć wysoka. Dlaczego tak jest i czy można oszczędzać w Szwajcarii?

Ceny produktów spożywczych w Szwajcarii

W Szwajcarii produkty spożywcze są bardzo drogie. Podstawowe produkty, takie jak chleb, mleko, czy jajka są o wiele droższe niż w Polsce. Cena jednej butelki wody mineralnej wynosi około 2 CHF (ponad 9 PLN), a cena kilograma drobiu wynosi około 30 CHF (ponad 135 PLN).

Ceny mieszkań

Ceny mieszkań w Szwajcarii są jednymi z najwyższych w Europie. Kwota, którą trzeba zapłacić za wynajem mieszkania w centrum miasta wynosi około 2 500 CHF (ponad 11 000 PLN) za miesiąc. W mniejszych miastach i na przedmieściach stawki są niższe, ale i tak wyższe niż w innych europejskich krajach.

Ceny usług

Wysoka cena życia w Szwajcarii objawia się również w cenach usług. Wizyta u fryzjera kosztuje około 70 CHF (ponad 310 PLN), a cena za godzinę wynajmu kortu tenisowego wynosi około 40 CHF (ponad 180 PLN).

Ceny paliw

W Szwajcarii ceny paliw są o wiele wyższe niż w Polsce. Cena litra benzyny wynosi około 1,50 CHF (ponad 6,70 PLN). Cena za litr oleju napędowego wynosi około 1,60 CHF (ponad 7,10 PLN).

Czy da się oszczędzać w Szwajcarii?

Choć Szwajcaria kojarzy nam się z bardzo wysokimi kosztami, da się tam oszczędzać. Przede wszystkim warto szukać tańszych opcji, np. w mniejszych miastach i na przedmieściach. Można też szukać promocji i korzystać z okazjonalnych wyprzedaży.

Podsumowanie

Szwajcaria jest krajem, w którym cena za życie jest dosyć wysoka. Ceny produktów spożywczych, mieszkań, usług i paliw są o wiele wyższe niż w innych europejskich krajach. Nie oznacza to jednak, że nie da się tam oszczędzać. Warto szukać tańszych opcji, korzystać z promocji i okazjonalnych wyprzedaży.

Źródła

1. Numbeo. (2022). Cost of Living in Switzerland. https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Switzerland

2. InterNations. (2022). Living in Switzerland. https://www.internations.org/go/moving-to-switzerland/living

3. Just Landed. (2022). Cost of Living in Switzerland. https://www.justlanded.com/english/Switzerland/Switzerland-Guide/Money/Cost-of-Living-in-Switzerland

0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Zakomentuj!x