Skip to content
Home » Transport » Transport Ponadgabarytowy » Czy poruszając się pojazdem o szerokości większej niż 2 6 wymagane jest zezwolenie na przejazd pojazdu normatywnego?

Czy poruszając się pojazdem o szerokości większej niż 2 6 wymagane jest zezwolenie na przejazd pojazdu normatywnego?

Czy pojazd o szerokości większej niż 2,6 może poruszać się bez zezwolenia?

Mieszkańcy miast coraz częściej korzystają z pojazdów o większych gabarytach, jak np. ciężarówki czy busy. Wiąże się to z tym, że często spotykają się z problemem na drodze i pytaniem, czy potrzebują oni zezwolenia na przewóz towarów bądź osób na terenie innych państw, ale także na terenie naszego kraju.

Regulacje prawne

Zgodnie z przepisami prawa drogowego, pojazd, którego szerokość przekracza 2,6 metra, uznaje się za pojazd normatywny. Oznacza to, że takie pojazdy wymagają zezwolenia na poruszanie się po drogach. Jednakże, w przypadku poruszania się po drogach krajowych, zezwolenie takie jest wymagane tylko w przypadku przekroczenia masy całkowitej 12 ton.

Zezwolenie na pojazd normatywny

Aby poruszać się pojazdem normatywnym, potrzebne jest zezwolenie, którego wydanie uzależnione jest od liczby osi, jakie ma dany pojazd, a także od jego ładowności. W procesie uzyskiwania zezwolenia należy podać wiele szczegółowych informacji dotyczących pojazdu, takich jak wymiary, ciężar czy przeznaczenie. Wymagane dokumenty to także umowa przewozowa, faktura oraz dowód rejestracyjny pojazdu.

Jakie drogi wymagają zezwolenia?

Wymóg posiadania zezwolenia na poruszanie się pojazdem normatywnym dotyczy przede wszystkim dróg o dużym natężeniu ruchu. Oprócz tego, zezwolenie na pojazd normatywny jest wymagane do poruszania się po drogach o nośności mniejszej niż 11,5 tony na pojedynczą oś. Także w przypadku przekraczania prześwitu pojazdu do jezdni, czy nadwozia ponad 4 metry, zezwolenie będzie konieczne.

Sankcje za brak zezwolenia

Jeśli kierowca pojazdu normatywnego porusza się bez wymaganego zezwolenia, może być ukarany mandatem lub grzywną. Kwoty te są uzależnione od kategorii pojazdu oraz przepisów obowiązujących w danym kraju. Ponadto, w przypadku poważniejszych przewinień drogowych, może nastąpić utrata prawa jazdy, lub nawet konfiskata pojazdu.

Podsumowanie

Uzyskanie zezwolenia na poruszanie się pojazdu normatywnego może być skomplikowanym procesem, jednakże jego brak może narazić kierowcę na sankcje finansowe i utrudnienia w przewozie ładunków lub osób. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z przepisami prawa drogowego, by uniknąć niepotrzebnych kłopotów związanych z poruszaniem się dużymi pojazdami.

0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Zakomentuj!x