Skip to content
Home » Transport Lotniczy » Helikoptery » Czy Polska ma Apache?

Czy Polska ma Apache?

Polska nie posiada śmigłowców typu Apache w swoim arsenale (rok 2021). Polskie Siły Powietrzne zdecydowały się na zakup śmigłowców wielozadaniowych Black Hawk, jak również posiadały inne typy śmigłowców, ale Apache nie były wśród nich. Oczywiście sytuacja może się zmieniać, więc jeśli chodzi o aktualne informacje na temat wyposażenia Polskich Sił Zbrojnych, najlepiej jest skonsultować się z oficjalnymi źródłami lub aktualnymi wiadomościami na ten temat.

Aktualizacja 2023:
USA zatwierdziły sprzedaż 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache dla Polski, jak poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Do czasu dostarczenia nowych śmigłowców, Polska będzie korzystać z Apache pochodzących z amerykańskiego arsenalu.

Ile kosztuje 1 Apache?

Cena jednego śmigłowca

Według oficjalnych danych, cena jednego Apache AH-64E dla polskiej armii wynosi około 150 milionów dolarów. Ta kwota obejmuje nie tylko sam śmigłowiec, ale także wszelkie niezbędne wyposażenie, takie jak systemy uzbrojenia, awionika czy systemy łączności.

Koszty eksploatacji

Oprócz kosztu zakupu, użytkowanie i utrzymanie Apache również generuje znaczne wydatki. Szacuje się, że roczny koszt utrzymania jednego śmigłowca Apache dla polskich sił zbrojnych wynosi około 10 milionów dolarów. Te koszty obejmują m.in. paliwo, naprawy, szkolenie personelu oraz inne związane z eksploatacją koszty.

Porównanie z innymi maszynami

Jeśli porównamy koszt jednego Apache z innymi śmigłowcami bojowymi dostępnymi na rynku, można zauważyć, że jest to stosunkowo wysoka cena. Jednak warto pamiętać, że Apache jest uważane za jedną z najbardziej zaawansowanych maszyn tego typu na świecie, o doskonałych parametrach i możliwościach bojowych.

“Apache AH-64E jest jednym z najskuteczniejszych śmigłowców bojowych na świecie, a jego cena jest odzwierciedleniem jego jakości i możliwości.”

Wnioski

Zakup i utrzymanie jednego Apache może być kosztowne, ale należy pamiętać o zaletach, jakie niesie ze sobą posiadanie tak zaawansowanej maszyny. Apache AH-64E stanowi niezwykle ważny element potencjału obronnego Polski i jest kluczowym czynnikiem zdolności bojowej naszych sił zbrojnych.

Tabela porównawcza

ŚmigłowiecCena zakupuKoszty eksploatacyjne (rocznie)
Apache AH-64E$150 milionów$10 milionów
Black Hawk UH-60$21 milionów$5-7 milionów
MI-24 Hind$12 milionów$4-6 milionów
0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Zakomentuj!x